category-banner6.jpg

מדעני וממציאי העתיד


  

 

כללי
תכנית אודיסיאה (לשעבר מדעני וממציאי העתיד) נבנתה בהשראתו וביוזמתו של נשיא המדינה לשעבר מר שמעון פרס ז"ל ופועלת במרכז מדעני העתיד למחוננים ומצטיינים של קרן מיימונידיס כמיזם משותף עם משרד החינוך - האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים ועם מטה הסייבר הלאומי שבמשרד ראש הממשלה.
לתכנית שותפים נוספים: קרן רש"י,  הקרן לירושלים,  צ'ק פוינט, סאן דיסק, מלנוקס וכתר.

 

תכנית אודיסיאה פותחה כדי לספק מענה לכישרונות מדעיים וטכנולוגיים בגילאים הצעירים, ולטפח קבוצה ייחודית מדעית-טכנולוגית - דור חדש של ממציאים ומדענים בישראל, בעלי יכולת הובלה וחוש אחריות חברתי.

 

התכנית כוללת לימודים אקדמיים בתחומי המדעים לצד עבודה במעבדות מחקר. המשתתפים רוכשים ידע, מיומנויות חקר ויכולת להתמודד עם בעיות מורכבות, ובה בעת צוברים קרדיט אקדמי.
התכנית מתקיימת במקביל ללימודים במסגרת החינוך הפורמלי ובמהלך החופשות התלמידים משתתפים בסדנאות ובימים מרוכזים.

 

חזון התכנית
תכנית אודיסיאה הוקמה במטרה לאתר, לטפח ולקדם את ההון האנושי במדינת ישראל. ההון האנושי הוא המשאב הטבעי החשוב ביותר של המדינה - ממנו יצמחו מדענים וממציאים פורצי דרך. תכנית אודיסיאה (לשעבר מדעני וממציאי העתיד) תאפשר לתלמידים המצטיינים ביותר בישראל למצות את הפוטנציאל שלהם ולהיות לדור הבא של מובילי המחקר והפיתוח באוניברסיטאות ובתעשייה.

 

מטרות התכנית

 

 • להוביל ולעצב את דמותם של תלמידים מצטיינים שיהוו בעתיד קהילה לומדת וחוקרת - "עילית משרתת" בתחומי המדע והטכנולוגיה במדינת ישראל וראש החץ שיוביל את המחקר, הפיתוח והחינוך המדעי-טכנולוגי בישראל.
 • לאתר תלמידים ותלמידות מוכשרים תלמידי כיתות ח' בעלי מוטיבציה יוצאת דופן ויכולות קוגניטיביות גבוהות, ולפעול למיצוי יכולותיהם ולחינוכם המדעי-טכנולוגי, במטרה להגדיל את מספר בני הנוער העוסקים במחקר מדעי כדרך חיים.
 • לטפח מצוינות בקרב בני נוער מצטיינים, ליצור תשוקה לעיסוק במדע וטכנולוגיה, ולשאוף לסלול את דרכם למנהיגות המדעית-טכנולוגית העתידית של מדינת ישראל.
 • לעודד השגת הישגים גבוהים באמצעות מתן דוגמה אישית ויצירת סטנדרטים גבוהים הן בממד האקדמי והן בממד האישי והחברתי; לעודד עבודה קשה, לימודים מאתגרים וטיפוח חשיבה ביקורתית, לצד היכרות עם החברה הישראלית וסוגיות ייחודיות הרלוונטיות לה, כמו גם הטמעה של מחויבות לחברה.
 • להוות מסגרת אינטלקטואלית, מחקרית וחברתית-ערכית לבני הנוער המשתתפים בתכנית.

 

אוכלוסיית היעד
התכנית מיועדת לתלמידות ולתלמידים מחוננים ומצטיינים הלומדים בשנה"ל הנוכחית (תשע"ז) בכיתה ח', תלמידים שהם בעלי יכולות לימודיות גבוהות במיוחד עם מכוונות למקצועות המדעים והמתמטיקה ובעלי חשיבה יצירתית והמצאתית, תלמידים המחפשים אתגר לימודי ועניין מעבר למסגרת הלימודים הבית-ספרית.
לתכנית יתקבלו תלמידות ותלמידים שיוכיחו בתהליך המיון, המתקיים במהלך כיתה ח'כישורים גבוהים, יוזמה ויצירתיות, מוטיבציה חזקה, סקרנות ותשוקה לידע ולמחקר, כמו גם מחויבות חברתית.

 

תיאור התכנית
אודיסיאה היא תכנית ארצית הפועלת ב-4 מוסדות אקדמיים ונפרסת על פני 4 שנים - מכיתה ט' עד י"ב.
משתתפים נדרשים להשתתף באופן פעיל ולהתמיד בתכנית במקביל ללימודיהם בבית הספר, כולל השתתפות בסדנאות ובמחנות במהלך החופשות.

התכנית פועלת במספר מוסדות אקדמיים:

 

 • אוניברסיטת תל אביב - באמצעות אוניברסיטת תל אביב לנוער
 • האוניברסיטה העברית בירושלים - באמצעות מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה
 • הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל (חיפה)
 • הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל (באמצעות שלוחה במכללה האקדמית תל חי)
 • אוניברסיטת בן גוריון בנגב - באמצעות מרכז חוסידמן לנוער שוחר מדע

 

התכנית כוללת לימודים אקדמיים בתחומי המדעים לצד עבודה במעבדות מחקר.
המשתתפים רוכשים ידע, מיומנויות חקר ויכולת להתמודד עם בעיות מורכבות, ובה בעת צוברים קרדיט אקדמי.
בוגרי התכנית זוכים להכוונה לשירות ביחידות המודיעין והטכנולוגיה של צה"ל או לאחד ממסלולי העתודה האקדמית. 

 

 • כל תלמיד ילמד לפחות 6 קורסים אקדמיים המזכים בנקודות זכות אקדמיות, ותינתן לו אפשרות (על פי רצונו) לצבור עד 50% מנקודות הזכות לקבלת תואר רלוונטי במהלך שנותיו בתכנית
 • לכל תלמיד תינתן האפשרות להשתתף בתכנית "אקדמיה בתיכון" של האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, ולהמיר את ההבחנות במקצוע בגרות (מורחב) אחד לפחות
 • התלמידים ישתתפו בעשייה מדעית קצרת מועד - סמינר מדעי, פעילות חקר, סיורים בתעשייה, השתתפות בכנסים ובתחרויות, התנסות במעבדות מחקר אוניברסיטאיות וכן פרסום מאמר אקדמי
  לאורך 4 שנות התכנית התלמידים ישתתפו בפעילות חברתית-ערכית הכוללת סמינרים מדעיים-חברתיים עם לינה, טיולים, ימי שיא ועודה תלמידים ילמדו לימודי העשרה במגוון תחומים, כגון היסטוריה של המדע, ביוגרפיה של מדענים, פילוסופיה של המדע, אתיקה ומדע, המצאות או סוציולוגיה של החדשנות. תלמידי התכנית ייחסו לה חשיבות בחייהם מבחינה אישית וחברתית, ויראו בחבריהם ללימודים קבוצת עמיתים משמעותית שירצו לבלות איתה גם מעבר לשעות הלימודים.


לוגומדענים


 לחץ למידע נוסף והרשמה 

 

מגשימים

תכנית מגשימים הינה תכנית מצויינות ללימודי סייבר.

למי מיועדת התוכנית?

אם אתם מצויינים מאזור הדרום או הצפון, אם אתם מתחילים ללמוד בשנה הבאה בכיתה  י’, י”א או י"ב, אם אתם אוהבים מחשבים, אתגרים אינטלקטואלים, וצמאים לידע, אם אתם בעלי ניסיון מוצלח בתחומי המחשבים/רשתות (מתכנתים, מתגברים על תקלות מחשב, מתקינים רשתות וכו'), אם אתם רוצים להיכנס לעולם מקצועי מרתק וחדשני, שיאפשר לכם להשתלב, בהגיעכם לשרות צבאי, ביחידות עילית באמ"ן, ובהמשך במוקדי תעשיית הייטק,

אתם מתאימים!

 


 

מה לומדים?

עולם הסייבר רחב ומגוון, וקשה להסביר איפה מתחילים. לימודי היסוד יתמקדו בתכנות בשפות low-level, כמו C ואסמבלי. לאחר מכן, הלימודים יעמיקו באופן בו עובד המחשב: מה זה מעבד, ואיך הוא מבצע פקודות? כיצד מערכת ההפעלה מקשרת בין המעבד ורכיבי החומרה לתוכנות הרצות על המחשב? איך מחשבים מדברים אחד עם השני? מה זה רשת וממה בנויה האינטרנט? האם האינטרנט זה מקום מסוכן? מה זה בעצם אבטחת מידע?

שאלות אלו הן רק קצה הקרחון של עולם המחשבים והתקשורת. לבוגרי התוכנית יחשף מגוון רחב של שפות, טכנולוגיות, פרוטוקולים ועוד. כל הנושאים ברמה אקדמית. בוגרי תוכנית מגשימים יוכלו להחזיק את עולם הסייבר בכף ידם.


 

מסגרת הלימודים

תכנית מגשימים היא מסלול הכשרה המלווה אתכם במשך כל תקופת לימודיכם בתיכון (מכיתה י' עד י"ב). הלימודים בתכנית יתקיימו במפגשים שבועיים (מפגש אחד או שניים בשבוע) בשעות אחר הצהריים. במהלך השנה ישולבו סיורים מרתקים בגופי אבטחת מידע, תחרויות, הרצאות מפי יזמים  עסקיים, טיולים, פעילויות גיבוש ועוד. בחופשים יערכו פעילויות העשרה כגון ימי עיון וסדנאות לימוד מרוכזות.

איפה לומדים? במרכז האקדמי לנוער ע"ש סידני וורן הממוקם בבניין  המדעים ע"ש קרסו במכללה האקדמי תל -חי.

כמה זה עולה?

עלות התכנית גבוהה ביותר, עם זאת, את רוב העלות יממנו השותפים לתכנית. התלמידים בתכנית יידרשו להשתתפות סימלית: 500 ש"ח. תוכנית מגשימים נועדה לפתח משאב לאומי, והיא דורשת בעיקר מחויבות והתמדה. המצטרפים לתוכנית ידרשו למוטיבציה רבה, ללימוד ולמשמעת עצמית לאורך כל שנת הלימודים. חניכים שיעשו זאת יזכו במחשב נייד שילווה אותם לכל אורך הלימודים ואחריהם (למי שיסיים את התוכנית בהצלחה). * (1) ניתן יהיה לחלק לתשלומים (2) מילגות יחולקו למתקשים במימון ההוצאות

מעוניינים להצטרף?

לחצו כאן, וקראו על תהליך המיון!

 

ביוטק

ביוטק:

המרכז המשותף לחינוך מדעי טכנולוגי בגליל פועל זו השנה השנייה כגוף מאוחד של המרכז האקדמי לנוער במכללה האקדמית תל חי והמרכז לחינוך מדעי בגליל (ע"ר), הממוקם במכון המחקר מיג"ל.

הפעילויות במרכז מונחות על ידי מומחים בתחום המדעים והוראת המדעים ומשלבות פעילות של אנשי סגל אקדמי וחוקרים פעילים.

אוכלוסיית היעד:

הפרוייקט מיועד לתלמידי ביוטכנולוגיה לקראת סוף כיתה י' או בתחילת כיתה יא'.

עמידה מלאה בתנאי הפרוייקט מזכה ב- 1 יח"ל באישור הפיקוח על הביוטכנולוגיה במשרד החינוך.

מטרות:

• חשיפה חווייתית לביוטכנולוגיה

• קירוב תלמידים לפעילות מחקרית במוסדות מחקר ותעשיה

• פיתוח דרך חשיבה מחקרית בהתמודדות עם סוגיה מדעית יישומית

• פיתוח הרגשת שייכות/שותפות לצוות העוסק בצוותא בפתרון סוגיה

• הטמעת למידה שלובת מערכות מתוקשבות לתקשורת ולהדברות


 

 שלבי המחקר:

• קריאת חומר רקע על הנושא הנבחר ועל מעבדות המחקר

• ביצוע ניסוי מקדים ללימוד השיטות שבהם נשתמש בפרוייקט

• העלאת שאלת המחקר, תכנון הניסוי והביקורות

• העמדת הניסויים והתמודדות עם בעיות שיעלו במהלכם

• סיכום התוצאות, הסקת מסקנות והכנת מצגת

 הנחייה מרחוק:

בין המפגשים יונחו התלמידים והמורה ע"י החוקר המלווה על מנת להשלים את הפרוייקט ולתת מענה לשאלות/בעיות שיתעוררו במהלך כתיבת העבודה המסכמת.

 1. 1.הפניה לחומר רקע וספרות מקצועית נוספת למורה.
 2. 2.מיקוד שאלות המחקר ועזרה בתיכנון הניסויים.
 3. 3.מתן פתרונות לבעיות טכניות שיצוצו במהלך הניסויים.
 4. 4.תמיכה של מעבדות המחקר ואפשרות להזמנת חומרים דרכנו (בתשלום).

ימי שיא בבית הספר

ימי שיא בבית הספר:

פעילויות מדעיות חווייתיות אותן ניתן לנייד אל בתי הספר. מטרת הפעילויות היא חשיפת תלמידים צעירים למקצועות המדעים בצורה חווייתית בכדי ליצור זיקה לתחומי המדע ובכך להגדיל את מספר התלמידים הבוחרים להתמחות במגמות מדעיות בכיתה י'. הפעילויות מיועדות לתלמידי חטיבות הביניים- כיתות ז/ח/ט ואינן דורשות ידע מדעי מקדים. כל פעילות נמשכת שעתיים אקדמיות.

ימי העשרה מדעיים

ימי העשרה מדעיים

 אוכלוסיית היעד: תלמידי כיתות ז'-יב'.

רציונל הפרויקט:

התלמידים מגיעים למפגש חד פעמי או לסדרה קצרה של מפגשים במכללה.

חשיפה לתכנים ולפעילויות בתחומי דעת שונים, כאשר הדגש הוא על יצירת חוויה מדעית מיוחדת ומעשירה עבור התלמידים.

במהלך הפעילויות נחשפים התלמידים לאקדמיה ולפרוצדורות מעבדתיות, כאשר הדגש מושם על מתן ערך מוסף שהתלמידים אינם יכולים לקבל בבית הספר.

במסגרת ימי הניסוי מוצעים גם סיורים והרצאות מדען.

מטרות הפרויקט:

העשרה - חשיפה לנושאי מדע והיכרות עם שיטות עבודה, כלים וחומרים במעבדה

חשיפה לאקדמיה – לסגל, למכללה, לאווירה בקמפוס המכללה/ במכון המחקר מיג"ל

הפעילויות מונחות על ידי מומחים בתחום המדעים והוראת המדעים ומשלבות פעילות של אנשי סגל אקדמי וחוקרים פעילים. ימי הניסוי והסיור המוצעים מותאמים לתכניות הלימוד השונות בתחומי המדעים.

פעילות ימי העשרה:

לתלמידי ז'-ח' מוצעים ימי העשרה החושפים את התלמידים הצעירים לנפלאות המדע בצורה חווייתית במטרה ליצור זיקה לתחומי המדע.

לתלמידי כיתות ט' מוצעים ימי העשרה החושפים את תחומי המדעים לקראת בחירת מקצועות התמחות (מגמות): כימיה, פיסיקה, ביולוגיה (ביוטכנולוגיה), מדעי המחשב.

בימי העשרה לתלמידי י'-יב' מוצעים ימי ניסוי להעמקת תכני לימוד במסגרת מקצועות ההתמחות של התלמיד.

סיורים:

במסגרת פעילויות ההעשרה מוצעים ימי סיור לימודיים באתרים ייחודיים לאזור הגליל. הסיורים משלבים חווייה לימודית לצד חשיפה לנושאי מחקר מתקדמים בתחומי מדעי הסביבה והחקלאות, וביוטכנולוגיה. ימי הסיור פותחו בשילוב עם אנשי מו"פ צפון וחוקרי מיג"ל.

* ניתן לשלב ניסוי מעבדתי מקדים לסיור .

 

לחוברת ימי העשרה-גרסת הדפס

 

לחוברת ימי העשרה-חוברת אינטרנטית 

 

צור קשר

 
פעילות מדעית לאשני חינוך

 • פורום מורי ומומחי פיזיקה
 • השתלמויות מורים

מדע בקהילה

תוכניות נוספות